Rozstrzygnięcie XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pn. „Bezpiecznie na wsi”.
2 czerwca br. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie rozstrzygnięto etap powiatowy XIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który w tym roku odbył się pod nazwą „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Celem Konkursu jest Promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, popularyzowanie „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat” oraz popularyzowanie zasad prawidłowego stosowania niebezpiecznych substancji w gospodarstwie rolnym (m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw) oraz ochrony środowiska naturalnego.
W bieżącym roku zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice obrazującej upowszechnianie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposobów zapobiegania skutkom stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
I Etap Konkursu na terenie powiatu węgrowskiego zorganizowała Placówka Terenowa KRUS w Węgrowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz sponsorów:
- Firmy ROLMECH Oddział w Węgrowie,
- Firmy Jarkowski AGROHANDEL,
- Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie.
W rozstrzygnięciu Konkursu udział wzięli:
- Ewa Besztak – Starosta węgrowski,
- Marek Renik – Wicestarosta węgrowski,
- Bożena Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Węgrowie,
- Adam Kowalczyk – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie,
- Arkadiusz Pląska – Przedstawiciel Firmy ROLMECH Oddział w Węgrowie,
- Beata Szczęsna – Przedstawiciel Firmy JARKOWSKI AGROHANDEL,
- Małgorzata Duszak – Prezes Zarządu Powiatowego Banku Spółdzielczego w Węgrowie,
- Jarosław Gago – Starszy Specjalista ds. prewencji w Placówce Terenowej KRUS Węgrów – członek Komisji Konkursowej,
- Dorota Rosa – Starszy Specjalista ds. ubezpieczeń w Placówce Terenowej KRUS Węgrów – członek Komisji Konkursowej.
Ogłoszenie wyników poprzedzone zostało prezentacją multimedialną dotyczącą przebiegu Konkursu na terenie powiatu węgrowskiego.
Laureatom uroczyście wręczono pamiątkowe dyplomy oraz liczne nagrody rzeczowe ufundowane przez oddział Regionalny KRUS w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Firmę ROLMECH Oddział w Węgrowie, Firmę Jarkowski AGROHANDEL i Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie.
W Etapie powiatowym Konkursu udział wzięło 54 uczniów z 9 szkół podstawowych. W I grupie wiekowej (klasy 0-III) udział wzięło 28 uczniów, w II grupie wiekowej (klasy IV-VIII) udział wzięło 26 uczniów.
W Konkursie udział wzięły:
- Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie,
- Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku,
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach,
- Szkoła Podstawowa w Pniewniku,
- Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach,
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Orzełku.
Laureatami Konkursu zostali:
Grupa I (klasy 0-III)
- I miejsce – Szymon Krasnodębski, klasa III – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
- II miejsce – Lena Zdzieborska, klasa I – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach
- III miejsce – Anna Gołębiewska, klasa II – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach
- wyróżnienie – Iga Łaniewicz, klasa 0 – Szkoła Podstawowa w Pniewniku
- wyróżnienie – Damian Łukasiak, klasa III – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
- wyróżnienie – Julia Matusik, klasa III – Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku
Grupa II (klasy IV-VIII)
- I miejsce – Kamila Laskowska, klasa IV – Szkoła Podstawowa w Pniewniku
- II miejsce – Patryk Rudnik, klasa VII – Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku
- III miejsce – Natalia Zalewska, klasa VII – Szkoła Podstawowa w Pniewniku
- wyróżnienie – Aleksandra Maleszewska, klasa VI – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krypach
- wyróżnienie – Filip Łukasiak, klasa V – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grębkowie
- wyróżnienie – Amelia Strąk, klasa VI – Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku
Na zakończenie rozstrzygnięcia w przemówieniach organizatorzy, współorganizatorzy oraz sponsorzy przekazali swoje gratulacje, wyrazy uznania za talent, pomysłowość, pracowitość laureatów oraz podziękowania szkołom podstawowym za uczestnictwo w Konkursie i przygotowanie uczniów.
Prace plastyczne laureatów I miejsca z I i II grupy wiekowej zakwalifikowały się do Etapu wojewódzkiego Konkursu, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w najbliższym czasie.
Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie pogratulował laureatom oraz wszystkim uczestnikom Konkursu pomysłowości, talentu, inwencji twórczej oraz pracowitości. Podziękował wszystkim szkołom podstawowym z terenu powiatu węgrowskiego za udział w Konkursie plastycznym oraz ich nauczycielom za przygotowanie uczniów i organizację działań na poziomie szkolnym.